Falke Kombi

Falke kombi
falke kombi 300x110 Falke Kombi

Kombilerde harcanan doğalgazın miktarını ayarlamak kullanıcının imkânı dâhilindedir. Kullanıcının kullandığı alan büyüklüğü, bulunulan bölgenin hava şartları gibi ölçütler dikkate alınarak kombi seçimi yapılır ve çalışma verimi ayarlanabilir.

Gelişen dünyada enerji kaynakları arasına bir yenisi daha eklendi. Doğalgazın hayatımıza girmesiyle beraber enerji kaynaklarımız arasında seçenekler olmuştur. Doğalgaz diğerlerine oranla kullanımı daha kolaydır ve daha ekonomik bir sitem eklenmiş bulunmaktadır. Doğalgazı ısınmamızı için kullanmamızı sağlayan kombiler nasıl çalışıyor?
Kombilerin yaptığı iş doğalgaz kullanarak soğuk suyu sıcak suya dönüştürmektir. Bu görev sıcak suyun evlerin ısıtılmasında ve banyo-bulaşık suyu gibi amaçlarla kullanılmasıyla çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Doğalgaz ve LPG ile çalışabilen, hem ısınma ihtiyacı ve hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan, ayrıca ayrı bir şofbene ihtiyaç duyulmayan cihazlara kombi denir. Kısaca sus ısıtmaya yarıyor. Kombi kelimesi İngilizce den dilimize girmiştir.
Kombinin ısıtabileceği alanı sınırlamak mantıklı olmaz.  60m2 den başlayarak 30.000m2 ve üzerine kadar kombi cihazları ile merkezi ısıtma sistemleri kurmak mümkündür. Kombi, içerisinde kapalı devre tesisat suyuna gerek olmaksızın, doğalgaz veya LPG ile çalışan bir cihazdır.
Kombiler kapasiteleri dâhilin de, ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Kombi sistemleri kat kaloriferi ısınması olarak ısıtma işlemi görmüştür. Aynı zamanda sıcak kullanım suyunu da hazırlar. Kombiler ilk olarak kat kaloriferi olarak gün yüzüne çıkmıştır. Kombiler atık gaz sistemine göre Bacalı veya hermetik olarak ikiye ayrılıyorlar. Bacalı kombiler, yanma için gerekli olan havayı monte edildikleri ortamdan alan, yanma ürünlerini uygun bir atık gaz tesisatı ile dış ortama veren cihazlardır. Bacalı kombilerin takılacağı ortamların havalandırma şartlarının uygun olması ve uygun boyutlarda iyi çekişli bir bacaya bağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde zehirlenme vb. durumlarla karşılaşılır. Hermetik kombiler, yanma için gerekli olan oksijeni, takıldıkları ortamdan bağımsız olarak bir fan kiti ile dış havadan alan, kapalı odalı, yanma ürünlerini atık gaz elemanları ile dış havaya atan ve havalandırmaları bulundukları ortamdan bağımsız çalışan cihazlardır yani baca sistemi ile monte edilen yere en yakın yerden doğaya zehirli gazlar bırakılır. Yanma sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur.

 

Halk arasında kombi nedir?
Halk arasında kullanılan isimleri ile klasik kombi dediğimiz kombi, bir diğer adıyla standart kombi aslında hermetik kombi ile aynı kombi çeşididir diyebiliriz. Hermetik kombi kapalı yanma sistemine sahip cihazdır yani ateşleme bölümü kapalıdır ve rüzgâr gibi şeyler ateşleyiciyi etkilemez. Hermetik diye adlandırılmakta olan konvansiyonel klasik kombiler yoğuşmalı kombilere göre daha düşük verimliliğe ve üretkenliğe sahiptirler. Yoğuşmalı kombilerde aslında hermetik özelliğe sahip olmaları ve ortamdan oksijen kullanmamaları çok önemlidir. Böylece olası felaketlerin önüne geçilmiş olunur.

 

Falke kombi seçimi nasıl olmalıdır?

Bacalı veya fanlı kombi cihazları açık yanma hücrelidirler. Yanma işlemini ortam havasını kullanarak yerine getirdikleri için bu tip cihazların monte edildiği bölgeler, minimum 10-12 m³ hacminde olmalıdır. Bacalı cihazların monte edileceği bölgelerdeki baca çekilerinin iyi olması, uygun kesite sahip alan veya müstakil tip bir baca bulunmalıdır. Cihazların bacaya bağlantı noktası standartların öngördüğü kurallara uygun olmalıdır. Falke kombinizi istediğiniz ayarda tutabilirsiniz. Falke kombi cihazı kısık derecede kullanmak cihaza zarar vermez.
Günümüzde kullanılan birçok falke kombi içerisinde su olmadığı veya basıncı azaldığında emniyet olarak çalışmamaktadır. Kombilerde emniyet ve güvenlik her zaman ön planda olmalıdır. İnsanın can güvenliği her şeyden önemlidir. Can güvenliğiniz için kombileri hava alınacak ortamlara monte ediniz.

 Falke Kombi