Kombi Bakımı

Kombi Bakımı

 

 

 

İnsanların konforu düşünerek imal edilen yeni nesil kombi cihazlarından yüksek verim alabilmek için kombi bakımı yapılması gerekiyor.

Kombilerin bakımı, senede en az bir defa sonbaharda ya da yaz başlarında kombi firmaları ve belgesi olan uzman ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Periyodik bakımı yapılan kombiler yüksek performans ve düşük sorun ile çalışacaklarından kombi sahipleri, evlerinde ya da işyerlerinde kombinin konforundan en üst düzeyde faydalanıyor.
Kombinin yüksek verim sağlaması için kombi bakımı kimlere yaptırılmalı? sorusuna kısa ve öz olarak bakım yapacak personelin mesleki eğitimi, mesleki bilgisi, mesleki becerisi ve uzmanlığının ayrıca yetki belgesinin bulunmasının büyük önem taşıdığını belirtmekte fayda bulunuyor.

Yetki belgesi olmayan personelin kombi cihazının periyodik bakımını yapmasına izin vermeyin. Yetki belgesi olanların da yetki belgesini aldığı kurumu arayarak durumu kontrol etmek gerektiğini unutmayın. Çünkü kombilerin bakımı ihmale gelmeyecek kadar önemlidir.
Ayrıca kombi servisi veren teknik personel müşteri ile de iyi iletişim kurabilmelidir. Eğer kombinin periyodik bakımı yapılmayacaksa kombide meydana gelen bir arıza giderilecekse servis elemanı kullanıcı ile konuşarak arıza hakkında bilgi almalı ve arızayı çözdükten sonra da kombinin arızası hakkında müşteriye gerekli bilgileri vermesi müşteri memnuniyeti açısından önem taşıyor.

Kombi bakımında “yılın kampanyası”, “kombi bakımı ve arıza tespiti 25 lira” gibi söylemlere itibar edilmemesi de gerekiyor.  Çünkü kombi bakımını eşya gibi satışa sunmak doğru bir davranış olmuyor. Bu tür açıklamaları yapanlar genelde olmayan arızalar çıkartarak kullanıcıdan yüksek rakamlar talep edebiliyor.
Kombi bakımı için gelen uzman ve eğitimli personel doğalgaz kullanıcısına kombi bakımı esnasında yapacaklarını anlatması gerekiyor.
Kombi kapağını açmadan önce sıcak su ile kalorifer tesisatı ısıtma testi uygulanarak kombinin çalışma verimliliğinin kontrol edilmesi gerekiyor.
Hermetik bacalı kombilerde ise fanın çalışması kontrol edilerek temizlenmesi önem taşıyor.
Eski tip kombilerde ise limit değerlerinin kontrollerinin yapılarak ek parçalardaki oksitlenmelerin temizlenmesi gerekiyor.

Kombi bakımı sırasında cihazda bulunan kritik öneme sahip olan güvenlik elemanları ve diğer aşamalar kontrolden geçirilerek sorun tespit edilen yerlerdeki arızalar kullanıcıya gerekli bilgiler verilerek giderilmelidir.
Kombi bakımı için gelen elemanın, kombide arıza tespit etmişse rutin kontrolden önce kullanıcının izni ile arızayı gidermesi ve daha sonra periyodik bakıma geçmesi daha doğru bir uygulamadır.

 

 

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

 

-Kombi cihazının sıcak su ile kalorifer yanma durumu tespit edilir.
-Tozlanma kontrolü yapılır eğer gerekiyorsa temizlenmesi gerçekleştirilir.
-Cihazda bulunan yanma odası brülörü kontrol edilir.
-Ana eşanjör diğer bir deyişle su ızınma kazanının kontrolü gerçekleştirilir.
-Kombi içerisindeki gaz valfı ayarının kontrolü gerçekleştirilir.
-Kombi içerisinde bulunan elektrik ve elektronik bağlantılar kontrol edilir.
-Sorun çıkması halinde devreye giren kombinin otomatik gaz kesme durumu kontrol edilir.
-Kalorifer dönüş hattındaki pislik tutucunun filtresi temizlenir.
-Bacalı kombilerde baca limit sensörünün kontrolü yapılır.
-Bacanın çekiç gücünün kontrolü yapılır.
Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma su haznesinin temizliği yapılır.
-Kalorifer gidiş hattında bulunan çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.

 Kombi Bakımı