Yoğuşmalı Kombi İle Normal Kombi Arasındaki Fark

 

Normal kombilerde yanma olayı ile birlikte oluşan buhar, atık gazla birlikte dışarı atmosfere atılır. Bu sayede oluşan buhar tekrar enerjiye dönmeden, bu enerjiden faydanılamadan uçup gider. Ayrıca normal kombilerde yanma olayı için ateşleme sistemi kombinin bulunduğu mekandan oksijen aldığından menfezler yardımıyla mekanın havalandırılması yapılmalıdır. Atık gaz geri dönüşüme uğramadan dışarı atılır. İşte yoğuşmalı kombi ile yoğuşmasız kombi arasındaki fark yoğuşmalı kombilerde bu enerjinin tekrar dönüşümünün sağlanarak oluşan ısıyı kullanıp, belirli miktarda tasarruf sağlayabilmemizdir.

 
Yoğuşmalı kombilerin avantajı bu noktada ortaya çıkmaktadır. En az %17 civarı enerjinin geri dönüşümünü sağlayabilmektedirler. Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark ise yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu sağlanabilmekte, ayrıca atık gazlarda borular vasıtasıyla dışarı atılmaktadır. Hermetik kombilerde yanma için gerekli olan hava bir fan kiti vasıtasıyla dış atmosferden alınıp, yanma sonucunda oluşan atık gaz yine aynı sistemle dışarı atmosfere atılmaktadır. Bu sayede yanma olayı sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur.

 
Yoğuşmalı kombi fiyatları normal kombilere göre biraz daha pahalı olmasına rağmen sizde ısı tasarrufundan faydalanmak istiyorsanız, özellikle büyük metrekareli mekânları ısıtmak için sorun yaşıyorsanız yoğuşmalı kombileri kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem bütçenize hem de ülke ekonomisine bu sayede katkı sağlanmış olur. Yoğuşmalı kombi nerelerde kullanılır? Sorusuna bir başka bakış açısıyla cevap vermek gerekirse, yoğuşmalı kombiler her mekânda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat kombimizden etkin bir şekilde verim alabilmemiz için tesisatının uygun yapılacağı yerlerde montaj işleminin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle çok dar mekânlarda kurulan yoğuşmalı kombiler ısı tasarrufu sağlaması yönünden çok etkili olmayacaktır. Bu mekânlara normal veya hermetik kombi daha uygun olacaktır.

Yoğuşmalı kombilerde su buharının yoğunlaşması dolayısıyla bu yoğunlaşmadan ortaya çıkan ısının geri dönüşümünü sağlayabilmesi için suyun geri dönüşümü olacak kazana belirlenen sıcaklıkta geri dönüşümünün sağlanması gerekmektedir. Bu dönüşüm büyük kalorifer petekleri ve borular sayesinde olur. Dar mekânlarda bu dönüşüm işlemi tamamen uygulanamayacağından gerekli tasarrufu tam olarak sağlamak mümkün değildir. Bütün bunların muhasebesini yaparak seçeceğimiz kombilerin özelliklerini belirlemeli bu sayede en verimli şekilde kombilerimizden faydalanmalıyız.

 Yoğuşmalı Kombi İle Normal Kombi Arasındaki Fark